2 days ago · Food and Drinks. One of the best things about Bali is its delicious and diverse culinary scene. You’ll find a plethora of affordable dining options, from local Warungs (eateries) to trendy cafes and international restaurants. On average, a meal at a mid-range restaurant will cost you around $5-10.
How much does it cost to travel to Ubud? You should plan to spend around $157 (Rp2,423,170) per day on your vacation in Ubud. This is the average daily price based on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average for one day: $12 (Rp189,959) on meals; $1.91 (Rp29,355) on local transportation; $278 (Rp4,284,302) on hotels
A new McDonald’s burger in Bali has blown up social media, with many claiming the “unique” burger offering looked “so much better” and “far healthier” than other parts of the world.
The prices of food in Bali is exceptionally low compared to that of the Western world and you’ll be surprised at how much you can get for your money here, especially if you’re eating local food! The local warungs (small family-owned restaurants/cafes) are definitely the cheapest option and you will get a large meal for around 10,000-75
The EatWell Burger. Photo: EatWell Bali. Jl. Raya Basangkasa no. 36 Seminyak +62 361 737745 10am-2pm, 7 days a week . More handy food guides from Coconuts Bali, for your dining pleasure. The Gourmand’s Guide to local food in Bali. 9 Bali seafood restaurants serving up mouthwatering, fresh seafood
Bali offers a whole market for this and you could go onto most Bali Facebook groups to find them. A nanny in Bali would cost around IDR 3,000,000 ( $200). This would be from Monday – Friday 8 hours per day. It’s a minimum wage and your nanny might not be able to speak a word of English. For those who say this is too much for a nanny, are
F1Ftu1h. olo95gtpqm.pages.dev/158olo95gtpqm.pages.dev/339olo95gtpqm.pages.dev/528olo95gtpqm.pages.dev/535olo95gtpqm.pages.dev/384olo95gtpqm.pages.dev/15olo95gtpqm.pages.dev/329olo95gtpqm.pages.dev/184
how much is a meal in bali